Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie zabiegi fungicydowe

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub też akceptacji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Podleśny 2019-11-19

Zawdy na wybuchu czerwca wieli do nas na latko

noavatar.png
Kwidziński 2019-12-22

Prędko nieomal rok po ożenku dociągnęli ojcami kusicielskiej córy, tudzież po dwóch latach synka.